среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztachetki PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie PVC z Lidzbarska Warmińskiego na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plotki plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet stawia się z głazów przeróżnego układu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych układach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia z plastyku z Pszczyny należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий