понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą również za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenia z plastiku stawia się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie gęstnieją. Mnóstwo szyku maja również takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza i rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, często również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą tez dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku mogą być niesłychanie cienkie, jednak trzeba je cyklicznie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje susze,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий